Igłoterapia

Jest to innowacyjna polska metoda suchego igłowania, której podstawą jest koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych. Koncepcja ta została opracowana na niwie doświadczeń medycyny manualnej, a następnie rozszerzona na nasze terapie narzędziowe, czyli pinoterapię oraz na suche igłowanie. Można więc powiedzieć, że podstawową cechą naszego kursu Dry-Needling jest zachowanie kompatybilności z naszymi kursami medycyny manualnej i pinoterapii. W związku z tym na szkoleniu będzie przedstawiona skrócona wersja teorii Pięciu Układów Regulacyjnych oraz opis kluczowych struktur poddawanych terapii w celu regulacji tychże układów.

Sam zabieg najbardziej ogólnie rzecz ujmując polega na wbiciu igły w tkankę i następnie takie nią manipulowanie by doprowadzić do spadku reaktywności tkanki. Czasem jest to spadek napięcia, czasem ustąpienie bólu, czasem wymiana rodzaju bólu z napięciowego na chemiczny.

Główną przyczyną powstania MPPS są przeciążenia układu ruchu, urazy, naciągnięcia, długotrwała praca statyczna.
Podczas wykonywanego zabiegu igły wkuwane są szybkim ruchem tak by przejść przez powierzchowną warstwę skóry jak najszybciej. Celem terapeuty jest uzyskanie tzw. reakcji drażnieniowej mięśnia. Za pomocą igłoterapii można leczyć bóle kręgosłupa, bóle mięśniowe, bóle głowy

Zastosowanie: Ortopedia, Neurologia, Fizjoterapia sportowa, Fizjoterapia pooperacyjna.

Pozostałe specjalizacje